SK
EN

Zmyslov plný festival. Zmysluplný festival. Prezmyslený festival.

Myslíme si, že je potrebné, aby sme priestor kultúrneho centra napĺňali najmä umením a tvorivosťou, a tak sme si vymysleli Kre:Pí festival.

Názov sa môže zdať na prvý pohľad celkom čudesný, no nesie v sebe esenciu miestneho nárečia, nekonečnosti, slovných hračiek či múdrosti starých mám. Slovo "krepý", tak ako sa traduje od starých mám, nemá hanlivý význam, no je skôr hravého charakteru, takže sme sa s ním pohrali aj my.

Idea realizovať takýto festival vznikla z našich/mojich osobných preferencií a okúzlenia vecami, ktoré síce vnímame ako umenie, divadlo, performance, no dokážu nás omámiť nekonečným pocitom zdieľania a akéhosi čara vizuálneho, emočného či intelektuálneho naplnenia, ktoré je často spojené s výnimočnými momentami. Ide v podstate o čistú radosť z "tu a teraz", z prekvapenia aký silný môže byť okamih, ktorý nám umožní práve tvorivá činnosť. A to je výsada v podobe zážitkov, performancií, inštalácií či "atrakcií", z ktorých sme program vystavali.

- Kristína Chmelíková -

O festivale

Festival performance a performance art.

Performance” ako umelecká činnosť, prepájajúca konkrétny priestor a čas, človeka a umenie, subjekt a objekt, umelca a diváka, umelecké formy navzájom. Čo všetko je či môže byť performance? Kto je performer a z čoho vychádza?

...ZMYSLOV plný festival…

Festival, ktorý sa prihovára “ľudskou rečou”. Rečou, oslovujúcou prirodzenú zmyslovosť, ktorá sa v každodennom živote stala všednou. Znovu-oživuje vnímanie, fascináciu, podivnosť, ktorá sa nakoniec ukazuje ako prirodzená, snovosť, absurdnosť a vo finále intenzívnu radosť.

...ZMYSLUplný festival…

Zámerom festivalu je poukázať na umeleckú aktivitu a tvorbu, pracujúcu predovšetkým s našou vnímavosťou, prežívaním a zdieľaním momentu „tu a teraz”, ktorý je základom performance.

... KRE: Pí
festival!

Team za tým

pódia, káble, reprobedne, mikrofóny, svetlo, tma

Milan Slama

atmosféra na pódiu, pri bare, pod barom, dráma-turgia

Jaro Viňarský

otvára, prepája, zatvára

Kristína Chmelíková

farby, fonty, tvorí formy a strúha formičky, web dizajner

Peter Bystriansky

texty, úpravy a opravy, menšie dizajníky a skvelé nápady

Anna Gazdíková

čo by mohlo byť, ako to nastaviť a ako to zaplatiť

Monika Kováčová

bločky, tabuľky, primeraný stres, dohadovačky a vyjednávačky

Barbora Šuhajdová

filtre, stroboskop, parky, tma, nápad, svetlo

Karlos Šimek

fotoaparát, objektív, farby, kompozícia, obraz, vizuál

Katarína Baranyai

Čo o nás povedali iní čudní návštevníci

The Primitives about Záhrada

We recently had the pleasure of performing our outdoor production “Three of a Kind” at the KRE:Π Festival in Banska Bystrica. From the very first contact, we were struck by the enthusiasm, efficiency and flexibility of Záhrada – Centrum nezávislej kultúry. Despite the considerable expense of including an international company in the programme, everything was done to make our participation possible, whether that be providing us with the necessary documents for our travel subsidy application with the Belgian government or ensuring that the necessary locations for the performance were made available.

- Gordon Wilson -
Art Director