PRIMA TANČIAREŇ

KEDY A KDE?

2. 9. 2023

16:00

Sála Z1

PRIMA TANČIAREŇ

VIKTOR ČERNICKÝ (SK)

Vo svojej pôvodnej verzii je PRIMA participatívnym laboratóriom, predstavením, diskusiou a otvoreným workshopom pre širokú verejnosť v jednom. Viktor Černický vo svojej práci ohľadáva priestor individuálneho a kolektívneho bytia a pripomína, že žijeme v spoločnosti, ktorú zároveň tvoríme. Skúmanie hraníc medzi jednotlivcom a kolektívom sa deje v prostredí rôznorodej skupiny, kde sa stretávajú profesionálni tanečníci a miestna verejnosť – tanečný súbor sa tak prostredníctvom rozvíjajúceho sa dialógu zakaždým tvorí nanovo. Každá realizácia predstavenia sa vo svojej podstate stáva premiérou a vychádza vždy z nového a jedinečného „tu a teraz“.

Choreografický jazyk Viktora Černického zdieľa s Kre:Pí festivalom mnoho základných ideí – od dôrazu na otvorenosť tanečného média, cez prekračovanie hraníc nielen medzi jednotlivcami navzájom, ale v istom zmysle aj tých medzi umeleckým dielom a jeho vnímateľom až po dôraz na komunitnú povahu umeleckého zážitku a tvorby samotnej. 

Počas Kre:Pí festivalu 2023 sa PRIMA predstaví v priestoroch CNK Záhrada vo verzii otvorenej tančiarne, do ktorej návštevník môže ľubovoľne vstupovať a vystupovať. Namiesto pôvodného trojdňového laboratória sa vo svojej štvorhodinovej verzii stane laboratóriom v reálnom čase. PRIMA tančiareň je miestom, kde sa cez pohyb a tanec môžeme stretnúť a nechať vyniknúť to čo máme spoločné a to, čo nás robí unikátnymi – naše vlastné telá, naše vlastné skúsenosti, naše vlastné prežitky.

PRIMA tančiareň si ponecháva základnú povahu pôvodnej verzie – popiera pojatie choreografie ako konečného tvaru, v slobodnom pohybe kladie dôraz na variabilitu, no predovšetkým vyzýva k načiahnutiu von z vlastnej komfortnej zóny a k prepojeniu s druhými. PRIMA na Kre:pí otvára priestor pre širokú verejnosť ešte explicitnejšie a vo svojej niekoľkohodinovej verzii sa stáva otvoreným laboratóriom-performanciou, ktorá pozýva k vedomej a uvedomelej participácii kohokoľvek, kto má chuť naladiť sa na zdieľaný rytmus a vrhnúť sa do vĺn pohybu, ktorého sila prebíja žánrové vymedzenie tanca a zahŕňa celok nášho zmyslového vnímania. 

Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Brna a hl. města Prahy

PROGRAM

Program Kre:pí 2023

Timeline a prehľad dní
Stiahni PDF
Návrat hore